جان پناه شیشه ای چیست؟

جان پناه شیشه ای چیست؟

جان پناه شیشه ای چیست؟

یکی از محصولات نوین در زمینه نرده شیشه ای و حفاظ، جان پناه شیشه ای می باشد. این محصول به دلیل شفافیت شیشه دارای قابلیت هماهنگی با اکثر فضاها و سبک‌های معماری بوده و با ایجاد ساختاری یکپارچه و شفاف مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. در این مطلب به موضوع جان پناه شیشه ای چیست می پردازیم.

این جان پناه‌ها دارای طرح‌های بسیار متنوعی هستند و در عین حال امکان استفاده از طیف گسترده‌ای از یراق آلات و شیشه‌ سکوریت، شیشه لمینت و شیشه خم در آن‌ها وجود دارد. این عوامل سبب شده که هندریل شیشه‌ای علاوه بر زیبایی بصری، ایمنی بسیار بالایی را تامین کند.شیشه‌های استفاده شده در ساخت جان پناه که از دو نوع شیشه ایمنی سکوریت و شیشه ضد ضربه لمینت است. مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات ناگهانی دمای اطراف دارد و از طرف دیگر در برابر فشارهای وارده به ساختار بیرونی شیشه توان تحمل وزنی زیادی را دارند. در مجموع جان پناه ها در برابر فشار و ضربه ایمنی مناسبی دارد و می‌توان جایگزین نرده و حفاظ‌های قدیمی شود.

جان پناه با جنس شیشه سکوریت

در ساخت جان پناه شیشه ای حتما باید از شیشه‌های مقاوم استفاده کرد که شیشه سکوریت یکی از بهترین شیشه‌های مورد استفاده در ساخت جان پناه شیشه ای است. به دلیل مقاومت بالا و ایمنی زیاد این نوع شیشه از آن در ساخت جان پناه شیشه‌ای استفاده می‌شود. شیشه سکوریت از مقاوم سازی شیشه معمولی بدست می‌آید. فرایند مقاوم سازی شیشه، موجب افزایش مقاومت در برابر ضربات می‌شود، همچنین مقاومت مکانیکی و حرارتی شیشه سکوریت با انجام فرایندهای موردنظر افزایش پیدا می‌کند.این عملیات و فرایندها موجب می‌شود که شیشه به هنگام ضربات و شکست به تکه‌های ریز بی‌خطری تبدیل شود. شیشه سکوریت، با توجه به فرایند مقاوم سازی باعث استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی شده است.

جان پناه با شیشه لمینت

از دیگر شیشه‌های ایمن و مقاوم می‌توان به شیشه لمینت اشاره کرد. شیشه لمینت نیز در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیشه نسبت به شیشه سکوریت از مقاومت بیشتری برخوردار است. در هنگام ایجاد ضربه و شکسته شدن شیشه، یکپارچگی شیشه حفظ می‌شود و ساختار آن از هم گسیخته نمی‌شود. در هنگام ایجاد ضربه به روی آن تکه‌های شیشه به طلق پلیمری میانی می‌چسبد و خطر جانی در پی ندارد. ایمنی مهم‌ترین ویژگی شیشه لمینت است که موجب می‌شود در مکان‌هایی که شکست شیشه ممکن است خطرات جانی داشته باشد، به کار می‌رود.

شیشه لمینت بر خلاف شیشه معمولی در هنگام شکستن خرد و تکه‌های آن به لایه pvb تعبیه شده در لایه میانی شیشه، می‌چسبد و یکپارچه می‌ماند.

استانداردهای جان پناه با شیشه

در نصب این سازه باید قوانین و استاندارد‌هایی رعایت شود که در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ایران بدان اشاره شده است. که طبق آن، جان پناه باید در ارتفاع ۱۱۰ سانتی متری برای سطوح شیبدار و حداقل ۹۰سانتی متر برای سطوح صاف اجرا شود. همچنین جهت استفاده از شیشه، باید دقت داشته باشید که از نوع سکوریت و یا لمینت استفاده نمایند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


سندبلاست چیست؟
شیشه سکوریت چیست؟
جان پناه شیشه ای چیست؟
نمایشگاه معماری
دومین سالانه دانشجویی دال
همایش ملی کاریکاتور