سندبلاست چیست؟

سندبلاست چیست؟

سندبلاست چیست؟

شیشه سندبلاست در واقع مدلی دیگری از شیشه می باشد که در ساختمان های تجاری و مسکونی می تواند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این مدل از شیشه که در برخی از موارد آن را به عنوان شیشه مات نیز می شناسند، یک نوع از شیشه می باشد که روی آن به صورت مات شده در آمده است در واقع با استفاده از یک فرایند که به آن سندبلاست گفته می شود، روی شیشه طرح هایی کشیده می شود یا تماما شیشه به صورت طرح دار در می آید.

شیشه سندبلاست دکوراتیو، قابلیت و انعطاف بالایی دارد و می توان هر طرحی را روی این نوع شیشه اعمال کرد. برای این کار نیاز به شیشه ی خاصی نیست و روی هر نوع شیشه ای می توان عملیات را انجام داد. فرآیند تولید این نوع شیشه ها کمی متفاوت است. شیشه سندبلاست، از پاشیدن پرفشار نوعی ماسه ی خاص توسط دستگاه های سندبلاست تولید می شود.

برای اینکه روی شیشه ها طرح و یا آن را مات کنند از پدیده سندبلاست استفاده می شود.
سند بلاست همان پاشش شن روی شیشه با فشار بالا می باشد، ذرات شن روی شیشه اثر گذاشته و حجم بسیار کمی از روی شیشه را برمی دارد.

در هنگام پاشیدن ماسه، می توان هر طرحی را بر روی شیشه سند بلاست ایجاد کرد. شیشه ها مات می شوند و این باعث می شود بسیاری از سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی خواهان استفاده از این نوع شیشه باشند.

انواع مدل های شیشه سندبلاست

در ادامه این مقاله انواع شیشه سندبلاست را بررسی می کنیم.

شیشه تمام سندبلاست

در این نوع از روش سندبلاست کردن تمام شیشه به صورت مات و سندبلاست در می آید. در واقع می توان گفت هدف از این نوع از مات کردن شیشه ان است که محیط داخلی از دید بیرونی قرار بگیرد.

شیشه سندبلاست جزئی

شیشه سندبلاست جزئی تنها بخشی از شیشه را در بر می گیرد. معمولا بیشتر این مدل از شیشه ها به صورت تکه های سندبلاستی می باشد که تنها بخشی از شیشه را شامل می شود. شما می توانید در این مدل از شیشه ها لوگوها، طرح ها و نماد های مختلفی را روی شیشه قرار دهید که می تواند بسیار جالب و زیبا نیز باشد.

شیشه های لوگو دار

یکی از بهترین حالات تبلیغات و دکوراسیون داخلی ادارات، درج و نقش دادن لوگوی مربوطه همان شرکت روی درب های شیشه ای خود می باشد. معمولا برای اجرای سندبلاست لوگو روی شیشه ابتدا نقش آن توسط برنامه های فوتوشاپ و کرل طراحی شده و توسط کاتر پلاتر های پیشرفته روی چسب های مخصوص پرینت و یا کاتر میشوند.

بعد از اینکه چسب ها آماده شدند روی شیشه ها توسط اپراتور و شخص هنرمند ماهر روی شیشه چسبیده می شود. شیشه ها هم اکنون آماده سندبلاست کردن میباشد.

لوگوی روی شیشه را می توان به دو روش زمینه مات و یا زمینه شیشه نقش انداخت، در مکان هایی که دید کافی لازم میباشد فقط لوگو را سندبلاست میکنند و دید و انتقال نور همچنان حفظ می شود.

شیشه های راه مات

یکی از جذاب ترین نقش ها روی شیشه، شیشه سندبلاست شده راه مات می باشد که بیشتر در مکان های اداری و پارتیشن ها استفاده میشود. اندازه فاصله خط های راه مات بنا به درخواست و سلیقه مشتری متغیر می باشد.

راه مات نوعی طراحی روی شیشه به حساب می آید که به صورت خطوط منظم عمودی و افقی و یا شطرنجی روی شیشه نقش پیدا میکند.

فرایند ساخت شیشه سندبلاست

شیشه سند بلاست یا بهتر است بگوییم سند بلاست کردن شیشه یک فرآیند انفجاری بر روی سطح شیشه می باشد، که هدف از آن ایجاد طرح های مختلف شیری رنگ یا سایر رنگ ها روی شیشه می باشد.

سندبلاست یک اصطلاح عمومی می باشد که با سرعت بالا توسط ماشین های ساخت سندبلاست صورت می گیرد. در این ماشین ها از ماسه و شن برای ایجاد طرح استفاده می شود و همچنین از بخار یا هوا با فشار بالا نیز برای پاک کرد شیشه سندبلاست شده استفاده می کنند.

شیشه سندبلاست با سرعت بسیار بالایی توسط ماسه و شن صورت می گیرد با استفاده از ماشین آلاتی که در این زمینه این کار را انجام می دهند ساخته می شود این ماشین ها بر خلاف روش های قدیمی ساخت شیشه سندبلاست دارای کیفیت هایی بسیار بالایی می باشند و می توانند سرعت ساخت را نیز بسیار بالا ببرند.

روش های سندبلاست شیشه

برای سند بلاست کردن شیشه از دو روش Suction/Siphon و Pressure استفاده می شود. روش Pressure ده برابر روش اول سریع تر می باشد و این باعث می شود کیفیت شیشه سند بلاست به نسبت بهتر باشد. اما قیمت شیشه سندبلاست Pressure گران تر از روش اول می باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


سندبلاست چیست؟
شیشه سکوریت چیست؟
جان پناه شیشه ای چیست؟
نمایشگاه معماری
دومین سالانه دانشجویی دال
همایش ملی کاریکاتور